I.  V I Z I U N E A    Ş C O L I I „JEAN BART” SUCEAVA

Crearea unei școli caracterizate prin atractivitate, dinamism, flexibilitate și adaptabilitate în scopul asigurării, pentru fiecare educabil, a celei mai bune, utile și complete dezvoltări

II. M I S I U N E A    Ş C O L I I  „JEAN BART” SUCEAVA

Scopul nostru principal este să oferim elevilor o educație de calitate, ajutându-i să-și dezvolte abilități, deprinderi, concepte și competențe, precum și o gândire vioaie, curioasă, liberă și inovativă.

În momentul în care elevii finalizează studiile Școlii Gimnaziale ,,Jean Bart” Suceava, ne așteptăm să fie capabili de performanțe școlare și sociale superioare, la cel mai bun nivel individual posibil, înțelegând lumea din jur și arătând toleranță față de cei care sunt diferiți de ei.